MECTA MEET 2-06/09/2016
Greeley

Unum UNUM             550
South Portland SOPO             383
Bath Iron Works BIW  278
LL Bean  LLB 201
Maine Health MH 176
New England Cancer Specialists NECS 155
TD Bank TDBNK 138
Idexx IDXX 137
OA Centers for Orthopaedics OA 107
Texas Instrument TI 107

 

 
                           MECTA MEET 2 - 06/09/2016                            
                                                                     
                                    Results                                     
  
Women 18-29 200 Meter Dash 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
Finals 
  1 Dietrich, Lexi            21 TD Bank                           27.30   10    
  2 Peterson, Laura           27 Unum                              27.80    8    
  3 Roberts, Regina           29 Unum                              28.30    6    
  4 Richardson, Sarah         26 OA Centers for O                  30.60    5    
  5 St. Louis, Lindsey        25 New England Canc                  37.10    4    
  6 Cote, Ashley              29 Unum                              38.10    3    
  7 Farris, Rachel            27 New England Canc                  57.10    2    
  
Women 30-39 200 Meter Dash 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Crowley, Alison           30 LL Bean                           31.40   10    
  2 Downs, Amy                34 Unum                              33.40    8    
  3 Creighton, Jessie         30 Unum                              37.40    6    
  4 Robie, Devon              33 South Portland                    37.90    5    
  
Women 40-49 200 Meter Dash 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Ramos, Kelly              40 TD Bank                           33.60   10    
  2 Thebarge, Stephanie       40 New England Canc                  41.90    8    
  3 Cassette, Karen           47 Unum                              45.00    6    
  
Women 50-59 200 Meter Dash 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 McCarthy, Sue             53 Maine Health                      29.50   10    
  2 Latno, Lisa               55 Unum                              35.80    8    
  3 Tomascak, Anita           55 New England Canc                  37.70    6    
  4 Noe, Cheryl               58 LL Bean                           42.40    5    
  
Women 60-69 200 Meter Dash 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Hillman, Chris            64 OA Centers for O                  48.40   10    
  2 Marcoux, Deb              64 South Portland                    49.40    8    
  3 Gilbert, Cheryl           68 Bath Iron Works                   51.10    6    
  
Women 18-29 400 Meter Dash 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Roberts, Regina           29 Unum                            1:12.40   10    
  
Women 30-39 400 Meter Dash 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Kaplan, Shelby            30 Unum                            1:11.60   10    
  2 Downs, Amy                34 Unum                            1:18.10    8    
  3 Briggeman, Danielle       31 New England Canc                1:23.10    6    
  4 Robie, Devon              33 South Portland                  1:36.10    5    
  
Women 40-49 400 Meter Dash 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Ramos, Kelly              40 TD Bank                         1:13.90   10    
  
Women 50-59 400 Meter Dash 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 McCarthy, Sue             53 Maine Health                    1:14.90   10    
  2 Latno, Lisa               55 Unum                            1:28.80    8    
  3 Sivik, Carolyn            52 South Portland                  1:32.30    6    
  
Women 60-69 400 Meter Dash 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Gilbert, Cheryl           68 Bath Iron Works                 2:10.00   10    
  
Women 18-29 800 Meter Run 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Bewsey, Hannah            24 Idexx                           2:50.10   10    
  2 Curry, Brooke             23 OA Centers for O                3:03.70    8    
  3 Huhnh, Mytien             29 South Portland                  3:17.70    6    
  
Women 30-39 800 Meter Run 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Corbett, Hollie           37 South Portland                  2:39.00   10    
  2 Kaplan, Shelby            30 Unum                            2:48.50    8    
  
Women 40-49 800 Meter Run 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Mallar, Marielle          41 LL Bean                         3:31.60   10    
  2 Cassette, Karen           47 Unum                            4:02.20    8    
  
Women 50-59 800 Meter Run 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Curry, Denise             51 OA Centers for O                3:10.20   10    
  2 Elias, Susan              54 Maine Health                    3:28.20    8    
  3 Key, Kim                  51 South Portland                  3:30.70    6    
  4 Sivik, Carolyn            52 South Portland                  3:31.30    5    
  
Women 18-29 1600 Meter Run 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Ames, Nicole              28 Unum                            8:13.00   10    
  
Women 30-39 1600 Meter Run 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Corbett, Hollie           37 South Portland                  5:49.00   10    
  
Women 40-49 1600 Meter Run 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Mallar, Marielle          41 LL Bean                         7:39.80   10    
  2 Cassette, Karen           47 Unum                            8:24.00    8    
  
Women 50-59 1600 Meter Run 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Curry, Denise             51 OA Centers for O                6:33.70   10    
  2 Key, Kim                  51 South Portland                  7:30.80    8    
  3 Noe, Cheryl               58 LL Bean                         8:12.70    6    
  
Women 30-39 4x100 Meter Relay 
================================================================================ 
    Team                                                 Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Unum  'A'                                         1:05.60    1:05.60   10    
  2 New England Cancer Specialists  'A'               1:11.20    1:10.90    8    
  3 Unum  'B'                                         1:11.20    1:11.20    6    
  
Women 18-29 High Jump 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Bewsey, Hannah            24 Idexx                           4-08.00   10    
  2 Gleason, Danica           21 South Portland                  4-00.00    8    
  
Women 30-39 High Jump 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Frey, Jodie               33 OA Centers for O                4-02.00   10    
 -- Shaffer, Sadie            36 Unattached                     X4-04.00   
  
Women 18-29 Long Jump 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Peterson, Laura           27 Unum                           15-10.50   10    
  2 Gleason, Danica           21 South Portland                 10-09.50    8    
  
Women 30-39 Long Jump 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Frey, Jodie               33 OA Centers for O               11-02.50   10    
 -- Shaffer, Sadie            36 Unattached                    X13-07.00   
  
Women 50-59 Long Jump 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Latno, Lisa               55 Unum                           10-04.00   10    
  2 Tomascak, Anita           55 New England Canc                6-09.00    8    
  3 Key, Kim                  51 South Portland                  6-05.00    6    
  
Women 60-69 Long Jump 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Marcoux, Deb              64 South Portland                  7-05.00   10    
  
Women 18-29 Shot Put 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Gleason, Danica           21 South Portland                 31-00.00   10    
  2 Roberts, Regina           29 Unum                           22-08.50    8    
  3 St. Louis, Lindsey        25 New England Canc               15-04.00    6    
  4 McAvoy, Alice             28 Unum                           15-00.00    5    
  5 Farris, Rachel            27 New England Canc               14-07.50    4    
  
Women 30-39 Shot Put 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Briggeman, Danielle       31 New England Canc               22-07.50   10    
  2 Robie, Devon              33 South Portland                 12-04.00    8    
  
Women 40-49 Shot Put 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Cassette, Karen           47 Unum                           18-02.75   10    
  2 Thebarge, Stephanie       40 New England Canc               17-08.50    8    
  
Women 50-59 Shot Put 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Elias, Susan              54 Maine Health                   24-11.50   10    
  2 McCarthy, Sue             53 Maine Health                   24-05.75    8    
  3 Dietrich, Lise            57 TD Bank                        24-05.00    6    
  4 Tomascak, Anita           55 New England Canc               20-05.50    5    
  
Women 60-69 Shot Put 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Hillman, Chris            64 OA Centers for O               18-06.25   10    
  2 Gilbert, Cheryl           68 Bath Iron Works                17-10.50    8    
  3 Marcoux, Deb              64 South Portland                 16-03.00    6    
  
Women 18-29 Discus Throw 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Dietrich, Lexi            21 TD Bank                           72-09   10    
  2 Gleason, Danica           21 South Portland                    63-08    8    
  
Women 30-39 Discus Throw 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Rush, Catherine           36 TD Bank                           66-02   10    
  
Women 40-49 Discus Throw 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Gyurko, Lisa              41 TD Bank                           59-04   10    
  2 Mallar, Marielle          41 LL Bean                           47-00    8    
  
Women 50-59 Discus Throw 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 McCarthy, Sue             53 Maine Health                      58-00   10    
  2 Latno, Lisa               55 Unum                              54-06    8    
  3 Elias, Susan              54 Maine Health                      52-03    6    
  4 Dietrich, Lise            57 TD Bank                           48-03    5    
  
Women 60-69 Discus Throw 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Gilbert, Cheryl           68 Bath Iron Works                   39-09   10    
  
Women 18-29 Javelin Throw TURBO 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 St. Louis, Lindsey        25 New England Canc                  55-02   10    
  2 Bewsey, Hannah            24 Idexx                             50-05    8    
  3 McAvoy, Alice             28 Unum                              39-05    6    
  4 Farris, Rachel            27 New England Canc                  35-01    5    
  
Women 30-39 Javelin Throw TURBO 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Rush, Catherine           36 TD Bank                           57-01   10    
  2 Creighton, Jessie         30 Unum                              41-02    8    
  3 Robie, Devon              33 South Portland                    20-10    6    
  4 Briggeman, Danielle       31 New England Canc                   7-07    5    
  
Women 40-49 Javelin Throw TURBO 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Thebarge, Stephanie       40 New England Canc                  47-04   10    
  
Women 50-59 Javelin Throw TURBO 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 McCarthy, Sue             53 Maine Health                      54-04   10    
  2 Tomascak, Anita           55 New England Canc                  53-08    8    
  
Women 60-69 Javelin Throw TURBO 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Marcoux, Deb              64 South Portland                    44-02   10    
  2 Hillman, Chris            64 OA Centers for O                  42-02    8    
  3 Gilbert, Cheryl           68 Bath Iron Works                   33-02    6    
  
Men 18-29 200 Meter Dash 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Yeboah, Isaac             20 Maine Health                      23.90   10    
  2 Elias, Sam                19 Maine Health                      24.50    8    
  3 Lynch, Will               23 Unum                              26.60    6    
  4 Baldwin, Nick             26 OA Centers for O                  27.90    5    
  5 Dube, Paul                20 Texas Instrument                  28.20    4    
  
Men 30-39 200 Meter Dash 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Douglass, Jason           32 LL Bean                           28.80   10    
  2 Corbett, Peter            39 South Portland                    34.70    8    
  3 Gildart, Matthew          39 Bath Iron Works                   35.90    6    
  
Men 40-49 200 Meter Dash 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Boudreau, Wade            41 LL Bean                           26.30   10    
  2 Boudreau, Ward            41 LL Bean                           26.60    8    
  3 Evans, Eric               48 Unum                              28.60    6    
  4 Dularra, Eric             42 New England Canc                  30.50    5    
  
Men 50-59 200 Meter Dash 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Cardona, Bob              52 Maine Health                      28.40   10    
  2 Elliot, Mike              56 Texas Instrument                  29.60    8    
  3 Szczapa, Alex             54 Texas Instrument                  29.80    6    
  4 Dube, Peter               54 Texas Instrument                  31.60    5    
  5 Gilman, Thomas            54 Idexx                             39.30    4    
  6 Boyle, Brian              56 Bath Iron Works                   45.60    3    
  
Men 60-69 200 Meter Dash 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Haschke, Russ             61 Texas Instrument                  30.40   10    
  2 Davidson, Don             63 TD Bank                           33.00    8    
  3 Arsenault, Frank          64 South Portland                    34.70    6    
  4 Marcoux, Art              65 South Portland                    36.90    5    
  5 McDade, Don               64 LL Bean                           38.50    4    
  6 Fermanis, Steven          60 Unum                              39.30    3    
  
Men 70-79 200 Meter Dash 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Levasseur, Jerry          79 Bath Iron Works                   51.20   10    
  2 Cary, Charlie             73 Bath Iron Works                   54.10    8    
  
Men 80-89 200 Meter Dash 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Carlozzi, Joe             80 Unum                              47.70   10    
  
Men 18-29 400 Meter Dash 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Elias, Sam                19 Maine Health                      54.20   10    
  2 Sickel, Carl              24 Bath Iron Works                 1:04.40    8    
  3 Twist, Matt               23 Unum                            1:11.70    6    
  
Men 30-39 400 Meter Dash 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Modahl, Jason             31 LL Bean                           58.60   10    
  2 Edwards, Adam             34 LL Bean                         1:09.70    8    
  3 Corbett, Peter            39 South Portland                  1:29.50    6    
  
Men 40-49 400 Meter Dash 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Boudreau, Wade            41 LL Bean                           56.50   10    
  2 Boudreau, Ward            41 LL Bean                           58.30    8    
  3 Inosencio, Randy          40 South Portland                  1:06.70    6    
  4 Dularra, Eric             42 New England Canc                1:15.00    5    
  5 Holley, Michael           48 TD Bank                         1:16.80    4    
  6 Maggs, Sean               41 Unum                            1:17.20    3    
  7 Martin, Michael           47 Unum                            1:18.90    2    
  8 Manson, Brian             42 LL Bean                         1:20.00    1    
  
Men 50-59 400 Meter Dash 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Elliot, Mike              56 Texas Instrument                1:06.20   10    
  2 Cardona, Bob              52 Maine Health                    1:07.50    8    
  3 Brandes, Hans             58 Bath Iron Works                 1:15.50    6    
  4 Gilman, Thomas            54 Idexx                           1:29.00    5    
  
Men 60-69 400 Meter Dash 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Haschke, Russ             61 Texas Instrument                1:07.20   10    
  2 Davidson, Don             63 TD Bank                         1:12.30    8    
  3 Sickel, Tim               64 Bath Iron Works                 1:20.00    6    
  4 Fermanis, Steven          60 Unum                            1:32.70    5    
  5 Towle, Mike               68 South Portland                  1:34.80    4    
  
Men 70-79 400 Meter Dash 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Levasseur, Jerry          79 Bath Iron Works                   20.67   10    
  
Men 18-29 800 Meter Run 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Barnes, Lucus             21 Bath Iron Works                 2:09.20   10    
  2 McElwain, Spencer         27 Idexx                           2:11.80    8    
  3 Tufts, Andrew             27 LL Bean                         2:25.60    6    
  4 McClelland, Steve         23 Unum                            2:28.00    5    
  5 Burgess, Sam              24 Unum                            2:29.00    4    
  6 Twist, Matt               23 Unum                            2:34.00    3    
  
Men 30-39 800 Meter Run 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Priest, Nathan            34 Unum                            2:16.50   10    
  2 Edwards, Adam             34 LL Bean                         2:33.00    8    
  3 Robbins, Kevin            31 Maine Health                    2:36.00    6    
  4 King, Mike                33 Unum                            2:39.00    5    
  5 Gildart, Matthew          39 Bath Iron Works                 2:40.00    4    
  
Men 40-49 800 Meter Run 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Boudreau, Wade            41 LL Bean                         2:26.00   10    
  2 Rodrigue, Scott           46 TD Bank                         2:27.00    8    
  3 Frost, Todd               47 LL Bean                         2:30.00    6    
  
Men 50-59 800 Meter Run 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Tucker, David             55 Texas Instrument                2:31.00   10    
  2 Brandes, Hans             58 Bath Iron Works                 2:32.00    8    
  3 Elliot, Mike              56 Texas Instrument                2:35.00    6    
  4 Gilman, Thomas            54 Idexx                           2:38.00    5    
  
Men 60-69 800 Meter Run 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 McDade, Don               64 LL Bean                         2:37.00   10    
  2 Marcoux, Art              65 South Portland                  2:41.00    8    
  
Men 70-79 800 Meter Run 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Levasseur, Jerry          79 Bath Iron Works                 2:42.00   10    
  
Men 18-29 1600 Meter Run 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 McElwain, Spencer         27 Idexx                           4:43.10   10    
  2 Barnes, Lucus             21 Bath Iron Works                 4:48.30    8    
  3 Tufts, Andrew             27 LL Bean                         5:12.90    6    
  4 McClelland, Steve         23 Unum                            5:48.30    5    
  5 Burgess, Sam              24 Unum                            5:54.10    4    
  6 Sickel, Carl              24 Bath Iron Works                 5:57.20    3    
  7 Saxon, David              26 Unum                            6:19.00    2    
  8 Worrell, Isaac            28 Unum                            6:20.50    1    
  
Men 30-39 1600 Meter Run 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Priest, Nathan            34 Unum                            4:50.60   10    
  2 Frey, Dan                 34 OA Centers for O                4:54.80    8    
  3 Robbins, Kevin            31 Maine Health                    6:22.90    6    
  4 Meyer, Jason              37 LL Bean                         6:27.90    5    
  
Men 40-49 1600 Meter Run 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Rodrigue, Scott           46 TD Bank                         5:43.30   10    
  2 Frost, Todd               47 LL Bean                         5:57.00    8    
  3 Holley, Michael           48 TD Bank                         7:09.00    6    
  
Men 50-59 1600 Meter Run 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Tucker, David             55 Texas Instrument                5:50.70   10    
  2 Brandes, Hans             58 Bath Iron Works                 6:03.70    8    
  3 Gilman, Thomas            54 Idexx                           7:14.50    6    
  
Men 60-69 1600 Meter Run 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Sickel, Tim               64 Bath Iron Works                 7:35.60   10    
  2 Marcoux, Art              65 South Portland                  8:05.90    8    
  
Men 70-79 1600 Meter Run 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Levasseur, Jerry          79 Bath Iron Works                10:22.60   10    
  
Men 18-29 4x100 Meter Relay 
================================================================================ 
    Team                                                 Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Unum  'A'                                           56.50      56.50   10    
  2 Texas Instrument  'A'                               57.70      57.70    8    
  3 Idexx  'A'                                          58.80      58.80    6    
  4 South Portland  'A'                               1:10.00    1:10.00    5    
  
Men 30-39 4x100 Meter Relay 
================================================================================ 
    Team                                                 Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 OA Centers for Orthopaedics  'A'                    56.70      56.70   10    
  2 Unum  'A'                                           58.10      58.10    8    
  
Men 18-29 High Jump 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Hardison, Dave            25 Unum                            5-08.00   10    
  2 Tuttle, Ryan              21 South Portland                  5-04.00    8    
  3 Sickel, Carl              24 Bath Iron Works                 4-08.00    6    
  
Men 30-39 High Jump 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Jenkins, Alex             35 Unum                            5-02.00   10    
  2 Aguiar, Jason             39 Idexx                           4-00.00    8    
  
Men 40-49 High Jump 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Wallace, Andrew           44 South Portland                  5-00.00   10    
  2 Rodrigue, Scott           46 TD Bank                         4-08.00    8    
  3 Hammond, Jeremy           43 Idexx                           3-08.00    6    
  4 Maggs, Sean               41 Unum                            3-06.00    5    
  
Men 50-59 High Jump 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Tucker, David             55 Texas Instrument                4-08.00   10    
  2 Tomascak, Peter           55 New England Canc                4-02.00    8    
  
Men 60-69 High Jump 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Marcoux, Art              65 South Portland                  3-10.00   10    
  2 Sickel, Tim               64 Bath Iron Works                 3-08.00    8    
  
Men 70-79 High Jump 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Cary, Charlie             73 Bath Iron Works                 3-10.00   10    
  
Men 18-29 Long Jump 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Tuttle, Ryan              21 South Portland                 18-03.00   10    
  2 Sickel, Carl              24 Bath Iron Works                15-09.00    8    
  
Men 30-39 Long Jump 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Jenkins, Alex             35 Unum                           17-09.00   10    
  2 Bourque, Jonathan         30 Maine Health                   12-11.00    8    
  3 King, Mike                33 Unum                           11-03.50    6    
  
Men 40-49 Long Jump 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Boudreau, Wade            41 LL Bean                        17-07.00   10    
  2 Wallace, Andrew           44 South Portland                 15-01.50    8    
  3 Boudreau, Ward            41 LL Bean                        14-11.50    6    
  4 Inosencio, Randy          40 South Portland                 14-05.00    5    
  5 Martin, Michael           47 Unum                           12-06.00    4    
  6 Maggs, Sean               41 Unum                            9-04.00    3    
  
Men 50-59 Long Jump 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Tucker, David             55 Texas Instrument               12-05.00   10    
  2 Tomascak, Peter           55 New England Canc                9-09.00    8    
  
Men 60-69 Long Jump 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Marcoux, Art              65 South Portland                 11-09.50   10    
  2 Sickel, Tim               64 Bath Iron Works                10-02.00    8    
  3 Towle, Mike               68 South Portland                  8-09.00    6    
  
Men 70-79 Long Jump 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Cary, Charlie             73 Bath Iron Works                 8-09.00   10    
  2 Comstock, Carl            78 Unum                            8-03.00    8    
  3 Levasseur, Jerry          79 Bath Iron Works                 7-06.00    6    
  
Men 80-89 Long Jump 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Carlozzi, Joe             80 Unum                            7-11.00   10    
  
Men 18-29 Shot Put 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Fellows, Jack             24 Unum                           45-10.00   10    
  2 Hardison, Dave            25 Unum                           35-11.00    8    
  3 Lynch, Will               23 Unum                           34-09.00    6    
  4 Orr, Andrew               28 Idexx                          31-10.00    5    
 -- Woodbury, Brian           25 Unattached                    X45-03.50   
  
Men 30-39 Shot Put 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Bourque, Jonathan         30 Maine Health                   33-09.25   10    
  2 King, Mike                33 Unum                           22-10.00    8    
  3 Corbett, Peter            39 South Portland                 11-02.00    6    
  
Men 40-49 Shot Put 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Inosencio, Randy          40 South Portland                 32-00.50   10    
  2 Martin, Michael           47 Unum                           31-06.50    8    
  3 Wallace, Andrew           44 South Portland                 31-03.75    6    
  4 Dularra, Eric             42 New England Canc               21-05.00    5    
  
Men 50-59 Shot Put 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Boyle, Brian              56 Bath Iron Works                19-10.00   10    
  
Men 60-69 Shot Put 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Arsenault, Frank          64 South Portland                 32-05.00   10    
  2 Towle, Mike               68 South Portland                 30-09.00    8    
  3 Fermanis, Steven          60 Unum                           26-10.50    6    
  4 Mantis, Steve             66 South Portland                 21-01.00    5    
  
Men 70-79 Shot Put 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Cary, Charlie             73 Bath Iron Works                28-06.00   10    
  
Men 80-89 Shot Put 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Carlozzi, Joe             80 Unum                           35-03.00   10    
  2 Rothrock, James           83 Idexx                          32-02.50    8    
  
Men 18-29 Discus Throw 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Fellows, Jack             24 Unum                             128-02   10    
  2 Hardison, Dave            25 Unum                             116-09    8    
  3 Lynch, Will               23 Unum                              74-07    6    
  4 Barnes, Lucus             21 Bath Iron Works                   50-00    5    
 -- Woodbury, Brian           25 Unattached                      X143-05   
  
Men 30-39 Discus Throw 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Bourque, Jonathan         30 Maine Health                     107-00   10    
  2 Aguiar, Jason             39 Idexx                             58-10    8    
  
Men 40-49 Discus Throw 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Martin, Michael           47 Unum                              85-08   10    
  2 Inosencio, Randy          40 South Portland                    74-09    8    
  3 Hammond, Jeremy           43 Idexx                             64-02    6    
  4 Gilbert, Matt             44 South Portland                    49-08    5    
  
Men 50-59 Discus Throw 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Cardona, Bob              52 Maine Health                      80-02   10    
  2 McLellan, Doug            59 LL Bean                           64-01    8    
  
Men 60-69 Discus Throw 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Arsenault, Frank          64 South Portland                    96-11   10    
  2 Fermanis, Steven          60 Unum                              84-02    8    
  3 Mantis, Steve             66 South Portland                    69-06    6    
  
Men 70-79 Discus Throw 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Cary, Charlie             73 Bath Iron Works                   77-10   10    
  2 Comstock, Carl            78 Unum                              39-04    8    
  
Men 80-89 Discus Throw 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Carlozzi, Joe             80 Unum                              86-06   10    
  
Men 18-29 Javelin Throw TURBO 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Hardison, Dave            25 Unum                             130-04   10    
  2 Orr, Andrew               28 Idexx                            129-02    8    
  3 Fellows, Jack             24 Unum                             105-11    6    
  4 Worrell, Isaac            28 Unum                             104-04    5    
  5 Lynch, Will               23 Unum                              97-04    4    
  6 Baldwin, Nick             26 OA Centers for O                  72-04    3    
  7 Saxon, David              26 Unum                              69-01    2    
  8 Sickel, Carl              24 Bath Iron Works                   57-04    1    
  9 Bartnick, Michael         26 Unum                              52-03   
  
Men 30-39 Javelin Throw TURBO 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Jenkins, Alex             35 Unum                             136-01   10    
  2 Bourque, Jonathan         30 Maine Health                     106-10    8    
  3 Aguiar, Jason             39 Idexx                             92-01    6    
  4 Priest, Nathan            34 Unum                              77-03    5    
  5 King, Mike                33 Unum                              57-09    4    
  
Men 40-49 Javelin Throw TURBO 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Hammond, Jeremy           43 Idexx                            107-03   10    
  2 Wallace, Andrew           44 South Portland                   102-04    8    
  3 Inosencio, Randy          40 South Portland                    92-08    6    
  4 Rodrigue, Scott           46 TD Bank                           92-00    5    
  5 Maggs, Sean               41 Unum                              81-10    4    
  6 Dularra, Eric             42 New England Canc                  75-06    3    
  7 Gilbert, Matt             44 South Portland                    61-11    2    
  
Men 50-59 Javelin Throw TURBO 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Boyle, Brian              56 Bath Iron Works                   77-03   10    
  2 Tomascak, Peter           55 New England Canc                  75-04    8    
  
Men 60-69 Javelin Throw TURBO 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Arsenault, Frank          64 South Portland                    81-03   10    
  2 Sickel, Tim               64 Bath Iron Works                   70-03    8    
  3 Towle, Mike               68 South Portland                    66-10    6    
  4 Mantis, Steve             66 South Portland                    60-05    5    
  5 Fermanis, Steven          60 Unum                              44-02    4    
  
Men 80-89 Javelin Throw TURBO 
================================================================================ 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points 
================================================================================ 
  1 Carlozzi, Joe             80 Unum                              62-10   10    
  
Mixed 17&U 3x133.33333333333333333333333333 Meter Relay THROWERS REL 
========================================================================= 
    Team                                                 Seed     Finals  
========================================================================= 
  1 Unum  'A'                                                      57.40   
  2 Maine Health  'A'                                              57.70   
  3 South Portland  'A'                                          1:05.20   
  4 New England Cancer Specialists  'A'                          1:12.50   
  
Mixed 17&U 4x200 Meter Relay 
========================================================================= 
    Team                                                 Seed     Finals  
========================================================================= 
  1 Unum  'A'                                                    2:00.00   
  2 TD Bank  'A'                                                 2:01.00   
  3 OA Centers for Orthopaedics  'A'                             2:02.00   
  4 South Portland  'A'                                          2:03.00   
  
Mixed 17&U 5x720 Meter Relay PYRAMID 
========================================================================= 
    Team                                                 Seed     Finals  
========================================================================= 
  1 Unum  'A'                                                   12:32.90   
  2 TD Bank  'A'                                                13:17.90   
  3 South Portland  'A'                                         14:05.30