MECTA MEET-MEET 3 - 6/11/2014                         
                                   WESTBROOK  
Division 1    
UNUM   752
Maine Health   353
IDEXX Laboritories   230
Bath Iron Works   203
Division 2    
South Portland   617
OA Centers for Orthopaedics   128
                                 
                                                                     
 
W18-29 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Petersen, Laura          W25 UNUM                              28.30   10   
  2 Roberts, Regina          W27 UNUM                              30.80    8   
  3 Roberge, Taylor          W23 MAINEHEALTH                       33.30    6   
  4 Dubois, Kara             W26 UNUM                              36.50    4   
 
W30-39 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Voelker, Kari            W37 SOUTH PORTLAND                    32.00   10   
  2 Rolph, Katherine         W30 UNUM                              33.80    8   
  3 Kelly, Jocelyn           W35 SOUTH PORTLAND                    39.20    6   
 -- Leconte, Kristy          W31 UNA                              X29.70  
 
W40-49 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kane, Roberta            W49 UNUM                              31.20   10   
  2 Foley, Jane              W46 MAINEHEALTH                       32.00    8   
  3 York, Kate               W45 IDEXX                             36.00    6   
  4 Lefebvre, Julie          W41 SOUTH PORTLAND                    45.80    4   
 
W50-59 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McCarthy, Sue            W51 MAINEHEALTH                       30.00   10   
  2 Latno, Lisa              W53 UNUM                              37.00    8   
 
W60-69 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gilbert, Cheryl          W66 BIW                               48.30   10   
 
W18-29 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Roberts, Regina          W27 UNUM                            1:11.10   10   
  2 Dubois, Kara             W26 UNUM                            1:19.10    8   
  3 Miller, Tessa            W28 UNUM                            1:22.90    6   
  4 Foley, Kate              W28 SOUTH PORTLAND                  1:37.60    4   
 
W30-39 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Voelker, Kari            W37 SOUTH PORTLAND                  1:14.10   10   
 
W40-49 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Marble, Sarah            W47 UNUM                            1:14.30   10   
  2 Kane, Roberta            W49 UNUM                            1:15.30    8   
  3 Haney, Marjorie          W47 SOUTH PORTLAND                  1:19.00    6   
  4 York, Kate               W45 IDEXX                           1:35.70    4   
 
W50-59 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McCarthy, Sue            W51 MAINEHEALTH                     1:12.80   10   
  2 Latno, Lisa              W53 UNUM                            1:25.10    8   
  3 Hoch, Deborah            W55 MAINEHEALTH                     2:30.50    6   
 
W60-69 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lund, Nancy              W62 OA CENTERS FOR O                1:35.50   10   
  2 Hillman, Chris           W62 OA CENTERS FOR O                1:42.60    8   
  3 Marcoux, Deb             W62 SOUTH PORTLAND                  2:19.20    6   
 
W18-29 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kaplan, Shelby           W28 UNUM                            2:47.40   10   
  2 McAvoy, Alice            W26 UNUM                            2:51.10    8   
 
W30-39 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Corbett, Hollie          W35 SOUTH PORTLAND                  2:40.10   10   
  2 Austin, Lauren           W33 UNUM                            2:52.40    8   
  3 Nelson, Sara             W37 MAINEHEALTH                     2:54.80    6   
 
W40-49 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Haney, Marjorie          W47 SOUTH PORTLAND                  2:56.50   10   
  2 Butterfield, Blue        W44 MAINEHEALTH                     3:01.70    8   
  3 Marble, Sarah            W47 UNUM                            3:03.10    6   
 
W50-59 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Damren, Lorna            W50 UNUM                            3:18.90   10   
  2 Coombs, Kim              W57 SOUTH PORTLAND                  3:20.60    8   
 
W18-29 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McAvoy, Alice            W26 UNUM                            5:49.70   10   
  2 Kaplan, Shelby           W28 UNUM                            5:58.80    8   
  3 Courtney, Alexandrea     W20 MAINEHEALTH                     6:15.50    6   
  4 Atherton, Elizabeth      W23 MAINEHEALTH                     7:16.00    4   
  5 Foley, Kate              W28 SOUTH PORTLAND                  8:57.10    2   
 
W30-39 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Corbett, Hollie          W35 SOUTH PORTLAND                  5:45.60   10   
  2 Austin, Lauren           W33 UNUM                            6:01.50    8   
 
W40-49 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Haney, Marjorie          W47 SOUTH PORTLAND                  6:10.40   10   
  2 Butterfield, Blue        W44 MAINEHEALTH                     6:35.50    8   
  3 Lefebvre, Julie          W41 SOUTH PORTLAND                  9:09.40    6   
 
W50-59 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Damren, Lorna            W50 UNUM                            7:14.30   10   
 
W18-29 4x100 Meter Relay
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 UNUM                                                59.80      59.80   10   
  2 MAINEHEALTH                                       1:08.60    1:08.60    8   
 
W30-39 4x100 Meter Relay
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 MAINEHEALTH                                       1:02.00    1:02.00   10   
  2 UNUM                                              1:07.60    1:07.60    8   
  3 CITY OF SOUTH PORTLAND                            1:08.60    1:08.60    6   
 
W40-49 4x100 Meter Relay
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 MAINEHEALTH                                       1:00.10    1:00.10   10   New MECTA RECORD, congrats!
 
W18-29 High Jump
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 King, Karyn              W25 IDEXX                           4-06.00   10   
  2 Gleason, Danika          W19 SOUTH PORTLAND                  4-04.00    7   
  2 Davies, Jocelyn          W20 OA CENTERS FOR O                4-04.00    7   
  4 Petersen, Laura          W25 UNUM                            4-02.00    4   
  5 Drake, Sarah             W28 SOUTH PORTLAND                  3-06.00    2   
 
W30-39 High Jump
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Walters, Emily           W35 MAINEHEALTH                     4-04.00   10   
  2 Frey, Jodie              W31 OA CENTERS FOR O                3-10.00    8   
  3 Shaw, Audrey             W34 MAINEHEALTH                     3-08.00    6   
  4 Rolph, Katherine         W30 UNUM                           J3-08.00    4   
 
W40-49 High Jump
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Marble, Sarah            W47 UNUM                            4-00.00   10   
 
W50-59 High Jump
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Coombs, Kim              W57 SOUTH PORTLAND                  3-04.00   10   
 
W18-29 Long Jump
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Petersen, Laura          W25 UNUM                           16-11.75   10   
  2 King, Karyn              W25 IDEXX                          15-00.75    8   
  3 Gleason, Danika          W19 SOUTH PORTLAND                 11-09.00    6   
  4 Miller, Tessa            W28 UNUM                           11-08.00    4   
  5 Roberge, Taylor          W23 MAINEHEALTH                    11-02.25    2   
  6 Dubois, Kara             W26 UNUM                            9-06.00    1   
 
W30-39 Long Jump
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Whitten, Lyndee          W31 IDEXX                          14-07.50   10   
  2 Shaw, Audrey             W34 MAINEHEALTH                    13-00.50    8   
  3 Rolph, Katherine         W30 UNUM                           12-11.75    6   
  4 Fournier, April          W34 UNUM                           10-07.75    4   
  5 Chase, Hilary            W36 SOUTH PORTLAND                  8-10.00    2   
  6 Sawyer, Amy              W39 MAINEHEALTH                     8-08.50    1   
 
W40-49 Long Jump
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Foley, Jane              W46 MAINEHEALTH                    13-04.00   10   
  2 LaVallee, Barbara        W44 MAINEHEALTH                    11-05.00    8   
  3 Kane, Roberta            W49 UNUM                           10-00.50    6   
  4 York, Kate               W45 IDEXX                           9-10.50    4   
 
W60-69 Long Jump
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Marcoux, Deb             W62 SOUTH PORTLAND                  7-04.50   10   
 
W18-29 Shot Put
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 King, Karyn              W25 IDEXX                          31-04.00   10   
  2 Gleason, Danika          W19 SOUTH PORTLAND                 29-05.00    8   
  3 Drake, Sarah             W28 SOUTH PORTLAND                 21-07.50    6   
  4 Miller, Tessa            W28 UNUM                           20-03.50    4   
 
W30-39 Shot Put
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Fournier, April          W34 UNUM                           30-04.00   10   
  2 Derenberger, Miranda     W34 MAINEHEALTH                    27-08.75    8   
  3 Whitten, Lyndee          W31 IDEXX                          26-04.50    6   
  4 Shaw, Audrey             W34 MAINEHEALTH                    24-05.75    4   
  5 Chabot, Ali              W37 OA CENTERS FOR O               21-10.25    2   
  6 Chase, Hilary            W36 SOUTH PORTLAND                 21-10.00    1   
  7 Bourque, Melissa         W30 MAINEHEALTH                    21-09.25  
  8 Sawyer, Amy              W39 MAINEHEALTH                    19-09.75  
  9 Kramer, Kristina         W35 OA CENTERS FOR O               19-08.75  
 
W40-49 Shot Put
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cheney, Kellie           W44 MAINEHEALTH                    27-07.75   10   
  2 DiPhilippo, Kathy        W46 SOUTH PORTLAND                 21-04.00    8   
  3 Lefebvre, Julie          W41 SOUTH PORTLAND                 19-11.50    6   
 
W50-59 Shot Put
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Coombs, Kim              W57 SOUTH PORTLAND                 24-09.00   10   
  2 Latno, Lisa              W53 UNUM                           21-09.00    8   
  3 Brown, Loni              W56 IDEXX                          21-03.25    6   
 
W60-69 Shot Put
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gilbert, Cheryl          W66 BIW                            17-09.00   10   
  2 Hairsine, Judy           W63 UNUM                           17-01.00    8   
  3 Marcoux, Deb             W62 SOUTH PORTLAND                 16-01.50    6   
 
W18-29 Discus Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Drake, Sarah             W28 SOUTH PORTLAND                    62-03   10   
  2 Gleason, Danika          W19 SOUTH PORTLAND                    56-01    8   
 
W30-39 Discus Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Whitten, Lyndee          W31 IDEXX                             73-03   10   
  2 Fournier, April          W34 UNUM                              72-00    8   
  3 Derenberger, Miranda     W34 MAINEHEALTH                       67-01    6   
  4 Bourque, Melissa         W30 MAINEHEALTH                       58-02    4   
  5 Walters, Emily           W35 MAINEHEALTH                       56-11    2   
  6 Chase, Hilary            W36 SOUTH PORTLAND                    49-06    1   
 
W40-49 Discus Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Butterfield, Blue        W44 MAINEHEALTH                       76-06   10   
  2 Cheney, Kellie           W44 MAINEHEALTH                       72-01    8   
  3 Marble, Sarah            W47 UNUM                              67-07    6   
  4 DiPhilippo, Kathy        W46 SOUTH PORTLAND                    59-05    4   
  5 Lefebvre, Julie          W41 SOUTH PORTLAND                    55-00    2   
  6 York, Kate               W45 IDEXX                             54-05    1   
 
W50-59 Discus Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Coombs, Kim              W57 SOUTH PORTLAND                    68-06   10   
  2 Latno, Lisa              W53 UNUM                              51-10    8   
  3 Brown, Loni              W56 IDEXX                             44-06    6   
 
W60-69 Discus Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gilbert, Cheryl          W66 BIW                               38-10   10   
  2 Hairsine, Judy           W63 UNUM                              37-09    8   
 
W18-29 Javelin Throw Turbo
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Miller, Tessa            W28 UNUM                              87-06   10   
  2 Drake, Sarah             W28 SOUTH PORTLAND                    62-04    8   
  3 Dubois, Kara             W26 UNUM                              50-04    6   
  4 Roberge, Taylor          W23 MAINEHEALTH                       47-06    4   
  5 McAvoy, Alice            W26 UNUM                              39-06    2   
  6 Kaplan, Shelby           W28 UNUM                              35-03    1   
 
W30-39 Javelin Throw Turbo
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Fournier, April          W34 UNUM                              69-10   10   
  2 Derenberger, Miranda     W34 MAINEHEALTH                       60-11    8   
  3 Chase, Hilary            W36 SOUTH PORTLAND                    55-07    6   
  4 Chabot, Ali              W37 OA CENTERS FOR O                  54-08    4   
  5 Nelson, Sara             W37 MAINEHEALTH                       35-06    2   
 
W40-49 Javelin Throw Turbo
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Butterfield, Blue        W44 MAINEHEALTH                       89-09   10   
  2 DiPhilippo, Kathy        W46 SOUTH PORTLAND                    57-04    8   
  3 Lefebvre, Julie          W41 SOUTH PORTLAND                    46-02    6   
  4 York, Kate               W45 IDEXX                             45-02    4   
 
W50-59 Javelin Throw Turbo
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Coombs, Kim              W57 SOUTH PORTLAND                    59-05   10   
  2 Brown, Loni              W56 IDEXX                             37-02    8   
  3 Damren, Lorna            W50 UNUM                              27-08    6   
  4 Hoch, Deborah            W55 MAINEHEALTH                       27-01    4   
 
W60-69 Javelin Throw Turbo
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hillman, Chris           W62 OA CENTERS FOR O                  44-04   10   
  2 Marcoux, Deb             W62 SOUTH PORTLAND                    43-08    8   
  3 Gilbert, Cheryl          W66 BIW                               42-04    6   
  4 Lund, Nancy              W62 OA CENTERS FOR O                  42-03    4   
  5 Hairsine, Judy           W63 UNUM                              27-05    2   
 
M18-29 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kimball, Matt            M20 UNUM                              23.40   10   
  2 Maxwell, Josh            M26 UNUM                              24.40    8   
  3 Endrizzi, Mark           M22 IDEXX                             25.50    6   
  4 Conant, Justin           M21 UNUM                              26.40    4   
  5 Decker, Patrick          M23 UNUM                              26.50    2   
  6 Albert, Seth             M21 UNUM                              26.70    1   
  7 Cates, Rylan             M24 UNUM                              26.90  
  8 Davis, John              M27 UNUM                              27.10  
  9 Horrigan, Skyler         M24 SOUTH PORTLAND                    27.60  
 
M30-39 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Milliken, Wesley         M38 UNUM                              25.90   10   
  2 Demers, Brad             M32 MAINEHEALTH                       27.10    8   
  3 Aguiar, Jason            M37 IDEXX                             30.50    6   
  4 Corbett, Peter           M37 SOUTH PORTLAND                    34.20    4   
  5 Gildart, Matthew         M37 BIW                               35.40    2   
 
M40-49 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Evans, Eric              M46 UNUM                              25.60   10   
  2 Ouellette, Lucien        M43 OA CENTERS FOR O                  28.50    8   
  3 Lefebvre, Paul           M44 SOUTH PORTLAND                    33.90    6   
 
M50-59 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cardona, Bob             M50 MAINEHEALTH                       29.00   10   
  2 Courtney, Tom            M54 MAINEHEALTH                       32.60    8   
  3 Eastman, Christopher     M50 BIW                               33.50    6   
  4 Brandes, Hans            M56 BIW                               35.40    4   
 -- Tucker, David            M51 UNA                              X29.90  
 
M60-69 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Daly, Brian              M61 SOUTH PORTLAND                    31.60   10   
  2 Arsenault, Frank         M62 SOUTH PORTLAND                    33.40    8   
  3 Sickel, Tim              M62 BIW                               33.90    6   
  4 Gleason, John            M63 SOUTH PORTLAND                    34.10    4   
 
M70-79 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 LeVasseur, Jerry         M77 BIW                               47.60   10   
 
M18-29 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Boyce, Zacharie          M29 UNUM                              59.90   10   
  2 Orr, Andrew              M26 IDEXX                           1:03.82    8   
  3 Whitten, Aaron           M28 IDEXX                           1:05.20    6   
  4 Sowerby, Brett           M28 IDEXX                           1:09.00    4   
 
M30-39 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Frey, Dan                M32 OA CENTERS FOR O                1:01.00   10   
  2 Milliken, Wesley         M38 UNUM                            1:03.20    8   
  3 Chabot, Steve            M34 OA CENTERS FOR O                1:06.60    6   
  4 Corbett, Peter           M37 SOUTH PORTLAND                  1:14.00    4   
  5 Chase, Mike              M39 SOUTH PORTLAND                  1:16.40    2   
 
M40-49 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Evans, Eric              M46 UNUM                              58.40   10   
  2 Scheidl, Leo             M46 UNUM                            1:03.30    8   
  3 Green, Brian             M40 SOUTH PORTLAND                  1:22.00    6   
  4 Cheney, Fred             M46 MAINEHEALTH                     1:37.00    4   
 
M50-59 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Brandes, Hans            M56 BIW                             1:18.50   10   
 -- Tucker, David            M51 UNA                                  DQ  
 
M60-69 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Daly, Brian              M61 SOUTH PORTLAND                  1:14.50   10   
  2 Sickel, Tim              M62 BIW                             1:17.50    8   
  3 Marcoux, Art             M63 SOUTH PORTLAND                  1:24.00    6   
  4 Arsenault, Frank         M62 SOUTH PORTLAND                  1:24.90    4   
  5 Tyrrell, Jim             M67 UNUM                            1:32.90    2   
 
M70-79 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 LeVasseur, Jerry         M77 BIW                             1:57.30   10   
 
M18-29 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Seekins, Sam             M23 UNUM                            2:05.80   10   
  2 Boyce, Zacharie          M29 UNUM                            2:23.50    8   
  3 Worroll, Isaac           M27 UNUM                            2:28.80    6   
  4 Perry, Sean              M20 UNUM                            2:36.10    4   
  5 Zuckerman, Jonah         M19 MAINEHEALTH                     2:51.70    2   
  6 Robbins, Kevin           M29 MAINEHEALTH                     2:57.00    1   
 
M30-39 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Priest, Nathan           M32 UNUM                            2:15.40   10   
  2 Ferm, Nils               M30 UNUM                            2:31.50    8   
  3 Inosencio, Randy         M38 SOUTH PORTLAND                  2:33.20    6   
  4 Chabot, Steve            M34 OA CENTERS FOR O                2:42.10    4   
  5 Green, Ryan              M37 SOUTH PORTLAND                  2:55.30    2   
  6 Gildart, Matthew         M37 BIW                             3:27.50    1   
 
M40-49 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Scheidl, Leo             M46 UNUM                            2:28.10   10   
  2 Kilburn, Jim             M45 UNUM                            2:44.00    8   
 
M50-59 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Zuckerman, Jonathan      M53 MAINEHEALTH                     2:43.60   10   
  2 Brandes, Hans            M56 BIW                             2:53.10    8   
  3 Eastman, Christopher     M50 BIW                             3:14.10    6   
 
M60-69 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Towle, Mike              M66 SOUTH PORTLAND                  3:04.10   10   
  2 Sickel, Tim              M62 BIW                             3:13.60    8   
  3 Marcoux, Art             M63 SOUTH PORTLAND                  3:29.80    6   
  4 Tyrrell, Jim             M67 UNUM                            3:33.60    4   
 
M70-79 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 LeVasseur, Jerry         M77 BIW                             4:17.50   10   
 
M18-29 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Seekins, Sam             M23 UNUM                            4:33.70   10   
  2 Worroll, Isaac           M27 UNUM                            5:36.90    8   
  3 Perry, Sean              M20 UNUM                            5:47.60    6   
  4 Cates, Rylan             M24 UNUM                            5:49.10    4   
  5 Sowerby, Brett           M28 IDEXX                           6:09.40    2   
  6 Robbins, Kevin           M29 MAINEHEALTH                     6:10.80    1   
 
M30-39 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Priest, Nathan           M32 UNUM                            4:53.00   10   
  2 Frey, Dan                M32 OA CENTERS FOR O                4:59.20    8   
  3 Inosencio, Randy         M38 SOUTH PORTLAND                  5:29.40    6   
  4 Ferm, Nils               M30 UNUM                            5:53.00    4   
  5 Chabot, Steve            M34 OA CENTERS FOR O                5:55.20    2   
  6 Kramer, Mike             M35 OA CENTERS FOR O                6:00.00    1   
  7 Green, Ryan              M37 SOUTH PORTLAND                  6:26.70  
  8 Dupee, Jon               M34 IDEXX                           6:30.20  
 
M40-49 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kilburn, Jim             M45 UNUM                            5:46.70   10   
  2 Hammond, Jeremy          M41 IDEXX                           6:38.90    8   
 
M50-59 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Brandes, Hans            M56 BIW                             6:07.80   10   
  2 Eastman, Christopher     M50 BIW                             7:24.50    8   
 
M60-69 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Towle, Mike              M66 SOUTH PORTLAND                  6:36.10   10   
  2 Tyrrell, Jim             M67 UNUM                            7:37.60    8   
  3 Marcoux, Art             M63 SOUTH PORTLAND                  7:59.00    6   
 
M70-79 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 LeVasseur, Jerry         M77 BIW                             9:13.80   10   
 
M18-29 4x100 Meter Relay
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 UNUM  'C'                                                      50.60   10   
  2 OA CENTERS FOR ORTHOPAEDICS                                    54.20    8   
 
M30-39 4x100 Meter Relay
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 CITY OF SOUTH PORTLAND  'B'                                  1:05.40   10   
 
M40-49 4x100 Meter Relay
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 UNUM  'B'                                                      56.50   10   
  2 CITY OF SOUTH PORTLAND                                         58.30    8   
 
M50-59 4x100 Meter Relay
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 MAINEHEALTH                                                  1:01.20   10   
 
M60+ 4x100 Meter Relay
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 UNUM                                                         1:42.00   10   
 
M18-29 High Jump
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Maxwell, Josh            M26 UNUM                            5-10.00   10   
  2 Whitten, Aaron           M28 IDEXX                           5-06.00    8   
  3 Knaub, Chris             M21 OA CENTERS FOR O                5-02.00    6   
  4 Viola, Josh              M26 SOUTH PORTLAND                  4-08.00    4   
  5 Horrigan, Skyler         M24 SOUTH PORTLAND                  4-00.00    2   
 
M30-39 High Jump
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Demers, Brad             M32 MAINEHEALTH                     4-10.00   10   
  2 Milliken, Wesley         M38 UNUM                            4-06.00    6   
  2 Aguiar, Jason            M37 IDEXX                           4-06.00    6   
  2 Green, Ryan              M37 SOUTH PORTLAND                  4-06.00    6   
  5 Inosencio, Randy         M38 SOUTH PORTLAND                  4-04.00    2   
 
M40-49 High Jump
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wallace, Andrew          M42 SOUTH PORTLAND                  4-10.00   10   
  2 Hammond, Jeremy          M41 IDEXX                           4-04.00    8   
  3 Green, Matthew           M44 SOUTH PORTLAND                  4-00.00    6   
 
M50-59 High Jump
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Poirer, Mark             M55 MAINEHEALTH                     4-10.00   10   
 -- Tucker, David            M51 UNA                            X4-08.00  
 
M60-69 High Jump
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Marcoux, Art             M63 SOUTH PORTLAND                  4-00.00   10   
  2 Sickel, Tim              M62 BIW                             3-10.00    8   
  3 Towle, Mike              M66 SOUTH PORTLAND                  3-04.00    6   
 
M70-79 High Jump
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Carlozzi, Joe            M78 UNUM                            3-02.00   10   
 
M18-29 Long Jump
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Whitten, Aaron           M28 IDEXX                          19-04.50   10   
  2 Davis, John              M27 UNUM                           16-02.50    8   
  3 Conant, Justin           M21 UNUM                           15-10.50    6   
  4 Albert, Seth             M21 UNUM                           15-10.00    4   
  5 Endrizzi, Mark           M22 IDEXX                          15-05.00    2   
  6 Orr, Andrew              M26 IDEXX                          13-08.50    1   
  7 Sowerby, Brett           M28 IDEXX                          11-09.00  
 
M30-39 Long Jump
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Aguiar, Jason            M37 IDEXX                          16-00.00   10   
  2 Inosencio, Randy         M38 SOUTH PORTLAND                 14-07.50    8   
  3 Chase, Mike              M39 SOUTH PORTLAND                 13-06.50    6   
  4 Demers, Brad             M32 MAINEHEALTH                    13-02.50    4   
  5 Priest, Nathan           M32 UNUM                           10-02.50    2   
 
M40-49 Long Jump
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Evans, Eric              M46 UNUM                           15-07.00   10   
  2 Green, Matthew           M44 SOUTH PORTLAND                 12-00.50    8   
 
M50-59 Long Jump
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Poirer, Mark             M55 MAINEHEALTH                    15-11.00   10   
  2 Kelley, Joe              M52 SOUTH PORTLAND                 10-11.00    8   
 
M60-69 Long Jump
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Marcoux, Art             M63 SOUTH PORTLAND                 11-08.00   10   
  2 Sickel, Tim              M62 BIW                            11-06.50    8   
  3 Gleason, John            M63 SOUTH PORTLAND                 10-04.50    6   
 
M70-79 Long Jump
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Comstock, Carl           M76 UNUM                            8-06.50   10   
  2 LeVasseur, Jerry         M77 BIW                             8-01.00    8   
  3 Carlozzi, Joe            M78 UNUM                            7-03.00    6   
 
M18-29 Shot Put
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bourque, Jon             M28 MAINEHEALTH                    33-04.75   10   
  2 Viola, Josh              M26 SOUTH PORTLAND                 31-00.50    8   
 -- Snyder, Josh             M22 UNA                           X30-09.25  
 
M30-39 Shot Put
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 -- Leconte, Michael         M32 UNA                           X46-03.25  
 
M40-49 Shot Put
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Martin, Mike             M45 UNUM                           33-03.75   10   
  2 Ouellette, Lucien        M43 OA CENTERS FOR O               31-01.00    8   
  3 Wallace, Andrew          M42 SOUTH PORTLAND                 30-09.00    6   
 
M50-59 Shot Put
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Snyder, Mike             M56 BIW                            40-10.50   10   
  2 Poirer, Mark             M55 MAINEHEALTH                    35-04.00    8   
 
M60-69 Shot Put
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Arsenault, Frank         M62 SOUTH PORTLAND                 31-04.50   10   
  2 Gleason, John            M63 SOUTH PORTLAND                 27-00.50    8   
  3 Towle, Mike              M66 SOUTH PORTLAND                 26-09.75    6   
  4 Mantis, Steve            M64 SOUTH PORTLAND                 22-11.50    4   
 
M70-79 Shot Put
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Carlozzi, Joe            M78 UNUM                           33-06.50   10   
  2 Brennan, Fran            M78 UNUM                           18-03.75    8   
 
M18-29 Discus Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bourque, Jon             M28 MAINEHEALTH                       95-09   10   
  2 Endrizzi, Mark           M22 IDEXX                             87-02    8   
  3 Orr, Andrew              M26 IDEXX                             60-11    6   
 -- Snyder, Josh             M22 UNA                              X70-06  
 
M30-39 Discus Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Aguiar, Jason            M37 IDEXX                             56-02   10   
 -- Leconte, Michael         M32 UNA                             X137-07  
 
M40-49 Discus Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Martin, Mike             M45 UNUM                              91-06   10   
  2 Hammond, Jeremy          M41 IDEXX                             75-11    8   
  3 Wallace, Andrew          M42 SOUTH PORTLAND                    75-09    6   
 
M50-59 Discus Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Snyder, Mike             M56 BIW                              101-11   10   
  2 Cardona, Bob             M50 MAINEHEALTH                       78-04    8   
  3 Eastman, Christopher     M50 BIW                               67-09    6   
 
M60-69 Discus Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Arsenault, Frank         M62 SOUTH PORTLAND                   108-02   10   
  2 Mantis, Steve            M64 SOUTH PORTLAND                    87-11    8   
  3 Gleason, John            M63 SOUTH PORTLAND                    58-07    6   
 
M70-79 Discus Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Carlozzi, Joe            M78 UNUM                              98-02   10   
  2 Comstock, Carl           M76 UNUM                              51-06    8   
  3 Brennan, Fran            M78 UNUM                              41-09    6   
 
M18-29 Javelin Throw Turbo
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Knaub, Chris             M21 OA CENTERS FOR O                 131-06   10   
  2 Decker, Patrick          M23 UNUM                             107-09    8   
  3 Endrizzi, Mark           M22 IDEXX                            103-10    6   
  4 Bourque, Jon             M28 MAINEHEALTH                       99-07    4   
  5 Orr, Andrew              M26 IDEXX                             95-01    2   
  6 Kimball, Matt            M20 UNUM                              82-08    1   
  7 Sowerby, Brett           M28 IDEXX                             66-10  
 
M30-39 Javelin Throw Turbo
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Priest, Nathan           M32 UNUM                              99-07   10   
  2 Ferm, Nils               M30 UNUM                              95-08    8   
  3 Chase, Mike              M39 SOUTH PORTLAND                    83-07    6   
  4 Kramer, Mike             M35 OA CENTERS FOR O                  71-10    4   
  5 Aguiar, Jason            M37 IDEXX                             63-08    2   
 
M40-49 Javelin Throw Turbo
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hammond, Jeremy          M41 IDEXX                            118-03   10   
  2 Green, Matthew           M44 SOUTH PORTLAND                   107-11    8   
  3 Wallace, Andrew          M42 SOUTH PORTLAND                   106-08    6   
  4 Green, Brian             M40 SOUTH PORTLAND                   106-01    4   
  5 Lefebvre, Paul           M44 SOUTH PORTLAND                    61-01    2   
 
M50-59 Javelin Throw Turbo
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kelley, Joe              M52 SOUTH PORTLAND                    64-05   10   
 
M60-69 Javelin Throw Turbo
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Arsenault, Frank         M62 SOUTH PORTLAND                    90-03   10   
  2 Towle, Mike              M66 SOUTH PORTLAND                    68-00    8   
 
M70-79 Javelin Throw Turbo
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Carlozzi, Joe            M78 UNUM                              45-01   10   
 
X18+ 4x200 Meter Relay
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 UNUM                                                         1:54.00   10   
  2 CITY OF SOUTH PORTLAND                                       1:58.00    8   
  3 MAINEHEALTH                                                  2:02.50    6   
  4 OA CENTERS FOR ORTHOPAEDICS                                  2:37.40    4   
  5 BATH IRON WORKS                                              2:38.50    2   
 
X18+ 400 Sprint Medley Throwers
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 IDEXX LABORATOIRES, INC.                                       59.50   10   
  2 MAINEHEALTH                                                  1:00.00    8   
  3 CITY OF SOUTH PORTLAND                                       1:01.60    6   
  4 UNUM                                                         1:03.00    4   
  5 OA CENTERS FOR ORTHOPAEDICS                                  1:05.10    2   
 
X18+ Distance Medley Pyramid
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 UNUM                                                        11:53.20   10   
  2 CITY OF SOUTH PORTLAND                                      12:43.10    8   
  3 MAINEHEALTH                                                 13:26.50    6   
  4 OA CENTERS FOR ORTHOPAEDICS                                 13:52.00    4