MECTA MEET - 6/12/2013

Combined Team Scores

   
Division 1   Division 2
1 MAINEHEALTH MH 456
2 UNUM UNUM 443
3 BATH IRON WORKS BIW 173
4 IDEXX LABORATOIRES, INC. IDXX 135
Total 1,207.00
  1 CITY OF SOUTH PORTLAND SP 693
2 WEX CORPORATE TRACK WEX 104
3 DISABILITY RMS DRMS 75
Total 872.00
     
Female Team Scores - Division 1
1 MAINEHEALTH MH 236
1 UNUM UNUM 236
3 BATH IRON WORKS BIW 106
4 IDEXX LABORATOIRES, INC. IDXX 40
Total 618.00
  Male Team Scores - Division 1
1 MAINEHEALTH MH 196
2 UNUM UNUM 181
3 IDEXX LABORATOIRES, INC. IDXX 89
4 BATH IRON WORKS BIW 63
Total 529.00
     
Female Team Scores - Division 2
1 CITY OF SOUTH PORTLAND SP 192
2 WEX CORPORATE TRACK WEX 17
3 DISABILITY RMS DRMS 8
Total 217.00
  Male Team Scores - Division 2
1 CITY OF SOUTH PORTLAND SP 481
2 WEX CORPORATE TRACK WEX 87
3 DISABILITY RMS DRMS 67
Total 635.00
     

 

INDIVIDUAL RESULTS
W18-29 200 Meter Dash
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Peterson, Laura          W24 UNUM                              28.70  
  2 Morong, Kayla            W23 BIW                               30.90  
  3 Roberts, Regina          W26 UNUM                              31.80  
  4 Miller, Tessa            W27 UNUM                              32.80  
  5 Given, Kara              W25 UNUM                              33.30  
 
W30-39 200 Meter Dash
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Whitten, Lyndee          W30 IDEXX                             29.30  
  2 Strawbridge, Liz         W34 MAINEHEALTH                       31.30  
  3 Voelker, Kari            W36 SOUTH PORTLAND                    32.30  
  4 Dolbec, Katie            W30 MAINEHEALTH                       36.60  
 
W40-49 200 Meter Dash
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kane, Roberta            W48 UNUM                              31.50  
  2 Preston, Michelle        W46 WEX                               39.60  
  3 Lefebvre, Julie          W40 SOUTH PORTLAND                    40.20  
 
W50-59 200 Meter Dash
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 McCarthy, Sue            W50 MAINEHEALTH                       30.20  
  2 Latno, Lisa              W52 UNUM                              34.30  
  3 Haggerty, Cheryl         W50 BIW                               36.10  
 
W60-69 200 Meter Dash
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Waterman, Marsha         W61 MAINEHEALTH                       45.30  
  2 Gilbert, Cheryl          W65 BIW                               49.20  
  3 Marcoux, Deb             W61 SOUTH PORTLAND                    50.20  
 
W30-39 400 Meter Dash
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Voelker, Kari            W36 SOUTH PORTLAND                  1:12.90  
  2 Dolbec, Katie            W30 MAINEHEALTH                     1:16.50  
 
W40-49 400 Meter Dash
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kane, Roberta            W48 UNUM                            1:14.60  
  2 Haney, Marjorie          W46 SOUTH PORTLAND                  1:19.90  
  3 DiPhilippo, Kathy        W45 SOUTH PORTLAND                  1:41.00  
 
W50-59 400 Meter Dash
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 McCarthy, Sue            W50 MAINEHEALTH                     1:13.60  
  2 Latno, Lisa              W52 UNUM                            1:21.00  
  3 Haggerty, Cheryl         W50 BIW                             1:23.50  
 
W60-69 400 Meter Dash
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gilbert, Cheryl          W65 BIW                             1:57.70  
 
W18-29 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kaplan, Shelby           W27 UNUM                            2:55.20  
  2 Given, Kara              W25 UNUM                            3:32.30  
  3 Miller, Tessa            W27 UNUM                            3:41.00  
  4 Santeysanio, Meloney     W26 UNUM                            3:44.90  
 
W30-39 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Corbett, Hollie          W34 SOUTH PORTLAND                  2:46.80  
  2 Austin, Lauren           W32 UNUM                            2:48.00  
  3 May, Teresa              W32 MAINEHEALTH                     3:36.80  
 
W40-49 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Haney, Marjorie          W46 SOUTH PORTLAND                  3:01.50  
  2 Butterfield, Blue        W43 MAINEHEALTH                     3:07.10  
  3 Damren, Lorna            W49 UNUM                            3:14.90  
 
W50-59 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Coombs, Kim              W56 SOUTH PORTLAND                  3:25.90  
  2 Haggerty, Cheryl         W50 BIW                             3:38.80  
 
W18-29 1600 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kaplan, Shelby           W27 UNUM                            6:11.30  
  2 Morong, Kayla            W23 BIW                             6:14.60  
 
W30-39 1600 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Dolbec, Katie            W30 MAINEHEALTH                     5:48.00  
  2 Austin, Lauren           W32 UNUM                            5:54.70  
  3 Corbett, Hollie          W34 SOUTH PORTLAND                  6:11.80  
  4 Jordan, Aubrey           W37 DISABILITY RMS                  7:12.60  
 
W40-49 1600 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Haney, Marjorie          W46 SOUTH PORTLAND                  6:21.30  
  2 Butterfield, Blue        W43 MAINEHEALTH                     6:42.80  
  3 Damren, Lorna            W49 UNUM                            6:56.50  
 
W50-59 1600 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Coombs, Kim              W56 SOUTH PORTLAND                  7:22.90  
  2 Haggerty, Cheryl         W50 BIW                             8:08.90  
 
W18-29 4x100 Meter Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 UNUM                                                           59.00  
  2 BATH IRON WORKS                                              1:11.30  
 
W30-39 4x100 Meter Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 MAINEHEALTH                                                  1:04.60  
  2 UNUM  'B'                                                    1:07.80  
  3 CITY OF SOUTH PORTLAND                                       1:08.50  
 
W40-49 4x100 Meter Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 MAINEHEALTH  'B'                                             1:04.70  
 
W18-29 High Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Peterson, Laura          W24 UNUM                            4-04.00  
 
W40-49 High Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lavallee, Barbara        W43 MAINEHEALTH                     3-06.00  
  2 DiPhilippo, Kathy        W45 SOUTH PORTLAND                  3-04.00  
 
W18-29 Long Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Peterson, Laura          W24 UNUM                           16-04.00  
  2 Miller, Tessa            W27 UNUM                           11-02.00  
  3 Given, Kara              W25 UNUM                           11-01.00  
 
W30-39 Long Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Whitten, Lyndee          W30 IDEXX                          13-11.00  
  2 Derenberger, Miranda     W33 MAINEHEALTH                    13-08.00  
  3 Strawbridge, Liz         W34 MAINEHEALTH                    11-07.00  
  4 Jordan, Aubrey           W37 DISABILITY RMS                 11-06.00  
 
W40-49 Long Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lavallee, Barbara        W43 MAINEHEALTH                    11-05.50  
  2 Preston, Michelle        W46 WEX                            10-08.00  
 
W60-69 Long Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Waterman, Marsha         W61 MAINEHEALTH                     8-09.00  
  2 Marcoux, Deb             W61 SOUTH PORTLAND                  7-00.00  
 
W18-29 Shot Put
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Santeysanio, Meloney     W26 UNUM                           23-05.00  
 
W30-39 Shot Put
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Whitten, Lyndee          W30 IDEXX                          26-10.50  
 
W40-49 Shot Put
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Senkbeil, Cindy          W49 BIW                            24-07.50  
  2 DiPhilippo, Kathy        W45 SOUTH PORTLAND                 22-05.00  
  3 Lefebvre, Julie          W40 SOUTH PORTLAND                 20-05.50  
  4 Lavallee, Barbara        W43 MAINEHEALTH                    20-05.00  
 
W50-59 Shot Put
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Grondin, Susan           W51 MAINEHEALTH                    28-03.00  
  2 Latno, Lisa              W52 UNUM                           23-10.00  
 
W60-69 Shot Put
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gilbert, Cheryl          W65 BIW                            18-06.00  
 
W30-39 Discus Throw
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Derenberger, Miranda     W33 MAINEHEALTH                       77-04  
  2 Grasso, Jenn             W31 SOUTH PORTLAND                    48-05  
 
W40-49 Discus Throw
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Butterfield, Blue        W43 MAINEHEALTH                       77-10  
  2 DiPhilippo, Kathy        W45 SOUTH PORTLAND                    63-05  
  3 Senkbeil, Cindy          W49 BIW                               54-02  
  4 Lefebvre, Julie          W40 SOUTH PORTLAND                    50-10  
 
W50-59 Discus Throw
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Grondin, Susan           W51 MAINEHEALTH                       79-00  
  2 Coombs, Kim              W56 SOUTH PORTLAND                    61-02  
  3 Latno, Lisa              W52 UNUM                              55-10  
 
W60-69 Discus Throw
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Waterman, Marsha         W61 MAINEHEALTH                       64-05  
  2 Gilbert, Cheryl          W65 BIW                               38-09  
 
W18-29 Javelin Throw Turbo
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Miller, Tessa            W27 UNUM                              57-06  
  2 Given, Kara              W25 UNUM                              43-03  
  3 Santeysanio, Meloney     W26 UNUM                              39-06  
  4 Roberts, Regina          W26 UNUM                              38-07  
  5 Kaplan, Shelby           W27 UNUM                              37-11  
 
W30-39 Javelin Throw Turbo
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Whitten, Lyndee          W30 IDEXX                             60-04  
  2 Nichols, Steph           W32 MAINEHEALTH                       42-00  
 
W40-49 Javelin Throw Turbo
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Butterfield, Blue        W43 MAINEHEALTH                       86-06  
  2 DiPhilippo, Kathy        W45 SOUTH PORTLAND                    66-11  
  3 Kane, Roberta            W48 UNUM                              55-04  
  4 Lefebvre, Julie          W40 SOUTH PORTLAND                    52-10  
  5 Senkbeil, Cindy          W49 BIW                               52-04  
  6 Preston, Michelle        W46 WEX                               42-09  
 
W50-59 Javelin Throw Turbo
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Coombs, Kim              W56 SOUTH PORTLAND                    59-06  
  2 Grondin, Susan           W51 MAINEHEALTH                       49-04  
 
W60-69 Javelin Throw Turbo
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Waterman, Marsha         W61 MAINEHEALTH                       46-05  
  2 Marcoux, Deb             W61 SOUTH PORTLAND                    38-11  
 
M18-29 200 Meter Dash
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jerome, Patrick          M21 DISABILITY RMS                    23.30  
  2 Wilkinson, Darryl        M19 SOUTH PORTLAND                    25.60  
  3 Bates, Dillion           M25 UNUM                              26.60  
  4 Sturgeon, Cory           M24 UNUM                              26.70  
  5 Viola, Josh              M25 SOUTH PORTLAND                    27.50  
  6 Floridino, Antonio       M27 MAINEHEALTH                       28.50  
 
M30-39 200 Meter Dash
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Goddu, Troy              M35 IDEXX                             25.70  
  2 Wall, Jesse              M31 MAINEHEALTH                       26.40  
  3 Demers, Brad             M31 MAINEHEALTH                       26.50  
  4 Kelly, Sean              M37 WEX                               32.70  
  5 Wellerritter, Timothy    M39 MAINEHEALTH                       32.80  
  6 Gildart, Matthew         M36 BIW                               36.00  
 
M40-49 200 Meter Dash
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Leding, Michael          M40 UNUM                              25.40  
  2 Evans, Eric              M45 UNUM                              26.60  
  3 Green, Matthew           M43 SOUTH PORTLAND                    27.00  
  4 Cardona, Bob             M49 MAINEHEALTH                       27.90  
  5 Butterfield, Kevin       M43 MAINEHEALTH                       28.40  
  6 Preston, Mike            M43 WEX                               28.70  
 
M50-59 200 Meter Dash
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Scarpelli, Bob           M59 SOUTH PORTLAND                    38.60  
 -- Muir, Allan              M58 UNA                              X32.20  
 
M60-69 200 Meter Dash
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arsenault, Frank         M61 SOUTH PORTLAND                    33.90  
  2 Marcoux, Art             M62 SOUTH PORTLAND                    36.70  
  3 Ackermann, Rick          M65 MAINEHEALTH                       40.00  
 -- Rundlett, Derry          M67 UNA                              X33.20  
 
M18-29 400 Meter Dash
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gardner, Michael         M21 IDEXX                             56.20  
  2 Viola, Josh              M25 SOUTH PORTLAND                  1:03.60  
 
M30-39 400 Meter Dash
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Demers, Brad             M31 MAINEHEALTH                       58.90  
  2 Kelly, Sean              M37 WEX                             1:13.80  
  3 Bean, David              M37 SOUTH PORTLAND                  1:16.00  
 
M40-49 400 Meter Dash
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Green, Matthew           M43 SOUTH PORTLAND                  1:01.60  
  2 Scheidl, Leo             M45 UNUM                            1:01.80  
  3 Butterfield, Kevin       M43 MAINEHEALTH                     1:06.90  
  4 Clifford, Laurance       M48 SOUTH PORTLAND                  1:08.70  
 
M50-59 400 Meter Dash
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Scarpelli, Bob           M59 SOUTH PORTLAND                  1:24.90  
 
M60-69 400 Meter Dash
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arsenault, Frank         M61 SOUTH PORTLAND                  1:25.70  
  2 Marcoux, Art             M62 SOUTH PORTLAND                  1:26.40  
  3 Tyrrell, Jim             M66 UNUM                            1:30.00  
  4 Ackermann, Rick          M65 MAINEHEALTH                     1:33.10  
 -- Rundlett, Derry          M67 UNA                            X1:22.00  
 
M18-29 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Wilkinson, Darryl        M19 SOUTH PORTLAND                  2:10.60  
  2 Faller, Jesse            M26 IDEXX                           2:15.40  
  3 Perry, Sean              M19 UNUM                            2:29.40  
  4 Fern, Nils               M29 UNUM                            2:34.00  
  5 Robbins, Kevin           M28 MAINEHEALTH                     3:03.10  
 
M30-39 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Priest, Nathan           M31 UNUM                            2:19.00  
  2 Green, Ryan              M36 SOUTH PORTLAND                  2:53.20  
  3 Bean, David              M37 SOUTH PORTLAND                  3:02.20  
  4 Gildart, Matthew         M36 BIW                             3:27.40  
 
M40-49 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Scheidl, Leo             M45 UNUM                            2:22.90  
  2 May, Jack                M44 IDEXX                           2:31.00  
  3 Green, Matthew           M43 SOUTH PORTLAND                  3:18.50  
 
M50-59 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Zuckerman, Jonathan      M52 MAINEHEALTH                     2:48.30  
  2 Scarpelli, Bob           M59 SOUTH PORTLAND                  3:25.90  
 
M60-69 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Marcoux, Art             M62 SOUTH PORTLAND                  3:31.20  
  2 Tyrrell, Jim             M66 UNUM                            3:40.10  
  3 Ackermann, Rick          M65 MAINEHEALTH                     3:53.60  
 
M70-79 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kahill, Charles          M70 SOUTH PORTLAND                  3:11.50  
 
M18-29 1600 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Faller, Jesse            M26 IDEXX                           4:53.80  
  2 Perry, Sean              M19 UNUM                            5:26.60  
  3 Favreau, Peter           M29 WEX                             5:28.20  
  4 Fern, Nils               M29 UNUM                            5:31.90  
  5 Schaab, Brian            M27 MAINEHEALTH                     5:37.40  
  6 Robbins, Kevin           M28 MAINEHEALTH                     6:15.00  
 
M30-39 1600 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Priest, Nathan           M31 UNUM                            4:56.80  
  2 Goodwin, Bruce           M38 DISABILITY RMS                  5:17.60  
  3 Bean, David              M37 SOUTH PORTLAND                  6:47.30  
  4 Kelly, Sean              M37 WEX                             7:04.60  
 
M40-49 1600 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Preston, Mike            M43 WEX                             5:46.60  
  2 Clifford, Laurance       M48 SOUTH PORTLAND                  6:24.50  
 
M50-59 1600 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Zuckerman, Jonathan      M52 MAINEHEALTH                     6:01.00  
 -- Muir, Allan              M58 UNA                            X5:57.00  
 
M60-69 1600 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Towle, Mike              M65 SOUTH PORTLAND                  6:48.50  
  2 Tyrrell, Jim             M66 UNUM                            7:42.10  
 
M18-29 4x100 Meter Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 MAINEHEALTH  'B'                                               52.70  
  2 UNUM  'B'                                                      54.80  
  3 IDEXX LABORATOIRES, INC.                                       55.60  
  4 CITY OF SOUTH PORTLAND  'B'                                    57.60  
  5 WEX CORPORATE TRACK                                          1:00.10  
 
M40-49 4x100 Meter Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 UNUM                                                           51.90  
  2 CITY OF SOUTH PORTLAND                                         53.60  
  3 MAINEHEALTH                                                  1:01.30  
 
M18-29 High Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Wilkinson, Darryl        M19 SOUTH PORTLAND                  5-08.00  
  2 Horrigan, Skyler         M23 SOUTH PORTLAND                  4-04.00  
  3 Jerome, Patrick          M21 DISABILITY RMS                  4-02.00  
 
M30-39 High Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kahill, David            M38 SOUTH PORTLAND                  5-02.00  
  2 Wall, Jesse              M31 MAINEHEALTH                     5-00.00  
  3 Demers, Brad             M31 MAINEHEALTH                     4-08.00  
  4 Bean, David              M37 SOUTH PORTLAND                  4-00.00  
  4 Goodwin, Bruce           M38 DISABILITY RMS                  4-00.00  
 
M40-49 High Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Wallace, Andrew          M41 SOUTH PORTLAND                  4-10.00  
  2 Marietta, Peter          M45 IDEXX                           4-00.00  
 
M50-59 High Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Rinaldi, Sam             M51 WEX                             3-06.00  
 
M60-69 High Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Marcoux, Art             M62 SOUTH PORTLAND                  4-02.00  
  2 Towle, Mike              M65 SOUTH PORTLAND                  3-06.00  
 
M70-79 High Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kahill, Charles          M70 SOUTH PORTLAND                  3-06.00  
 
M18-29 Long Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Michaud, Joe             M21 SOUTH PORTLAND                 16-05.00  
  2 Bates, Dillion           M25 UNUM                           14-11.00  
  3 Floridino, Antonio       M27 MAINEHEALTH                    14-10.00  
 
M30-39 Long Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kahill, David            M38 SOUTH PORTLAND                 18-03.00  
  2 Goddu, Troy              M35 IDEXX                          16-10.00  
  3 Goodwin, Bruce           M38 DISABILITY RMS                 15-06.00  
  4 Demers, Brad             M31 MAINEHEALTH                    14-03.00  
  5 Dupee, Jon               M33 IDEXX                          13-07.00  
  6 Priest, Nathan           M31 UNUM                           11-03.00  
  7 Wellerritter, Timothy    M39 MAINEHEALTH                     8-11.00  
 
M40-49 Long Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lavallee, Dan            M46 MAINEHEALTH                    16-10.00  
  2 Leding, Michael          M40 UNUM                           16-00.00  
  3 Wallace, Andrew          M41 SOUTH PORTLAND                 14-03.00  
  4 Preston, Mike            M43 WEX                            13-11.00  
  5 Clifford, Laurance       M48 SOUTH PORTLAND                 12-10.00  
 
M50-59 Long Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Rinaldi, Sam             M51 WEX                             9-06.00  
  2 Scarpelli, Bob           M59 SOUTH PORTLAND                  8-11.00  
 
M60-69 Long Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Marcoux, Art             M62 SOUTH PORTLAND                 10-06.00  
 
M18-29 Shot Put
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Fellows, Jack            M21 DISABILITY RMS                 47-03.50  
  2 Adams, Wilson            M21 IDEXX                          39-01.50  
  3 Bourque, Jonathan        M27 MAINEHEALTH                    34-09.00  
  4 Michaud, Joe             M21 SOUTH PORTLAND                 25-02.50  
  5 Viola, Josh              M25 SOUTH PORTLAND                 23-04.00  
 
M30-39 Shot Put
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Brown, Matt              M31 BIW                            51-07.50  
  2 Dissell, Matt            M30 MAINEHEALTH                    39-00.00  
  3 Evans, Nicholas          M39 BIW                            38-03.00  
  4 Kahill, David            M38 SOUTH PORTLAND                 35-05.00  
  5 Wellerritter, Timothy    M39 MAINEHEALTH                    30-02.00  
  6 Kulaga, Cullen           M39 IDEXX                          28-00.00  
 
M40-49 Shot Put
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Martin, Mike             M44 UNUM                           33-05.00  
  2 Lavallee, Dan            M46 MAINEHEALTH                    29-03.50  
  3 Wallace, Andrew          M41 SOUTH PORTLAND                 28-06.00  
 
M50-59 Shot Put
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Rinaldi, Sam             M51 WEX                            36-04.00  
  2 Gleason, Don             M56 BIW                            30-07.50  
 
M60-69 Shot Put
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arsenault, Frank         M61 SOUTH PORTLAND                 31-10.50  
  2 Towle, Mike              M65 SOUTH PORTLAND                 27-07.00  
  3 Mantis, Steve            M63 SOUTH PORTLAND                 23-03.00  
 
M70-79 Shot Put
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kahill, Charles          M70 SOUTH PORTLAND                 22-02.00  
 
M18-29 Discus Throw
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Fellows, Jack            M21 DISABILITY RMS                   140-02  
  2 Adams, Wilson            M21 IDEXX                            126-03  
  3 Bourque, Jonathan        M27 MAINEHEALTH                      107-08  
  4 Horrigan, Skyler         M23 SOUTH PORTLAND                    75-03  
  5 Michaud, Joe             M21 SOUTH PORTLAND                    60-07  
 
M30-39 Discus Throw
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Brown, Matt              M31 BIW                              138-03  
  2 Evans, Nicholas          M39 BIW                              129-07  
  3 Kahill, David            M38 SOUTH PORTLAND                   107-00  
  4 Dissell, Matt            M30 MAINEHEALTH                      102-05  
  5 Kulaga, Cullen           M39 IDEXX                             72-07  
  6 Green, Ryan              M36 SOUTH PORTLAND                    52-08  
 
M40-49 Discus Throw
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Martin, Mike             M44 UNUM                              93-00  
  2 Cardona, Bob             M49 MAINEHEALTH                       71-08  
  3 Lavallee, Dan            M46 MAINEHEALTH                       65-06  
  4 Connors, Joe             M43 SOUTH PORTLAND                    51-03  
 
M50-59 Discus Throw
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Serunian, Peter          M54 DISABILITY RMS                   117-05  
  2 Rinaldi, Sam             M51 WEX                               82-01  
  3 Gleason, Don             M56 BIW                               77-08  
 
M60-69 Discus Throw
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arsenault, Frank         M61 SOUTH PORTLAND                    93-10  
  2 Towle, Mike              M65 SOUTH PORTLAND                    78-07  
  3 Mantis, Steve            M63 SOUTH PORTLAND                    76-04  
 
M70-79 Discus Throw
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kahill, Charles          M70 SOUTH PORTLAND                    42-04  
 
M18-29 Javelin Throw Turbo
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Fern, Nils               M29 UNUM                              93-11  
  2 Bourque, Jonathan        M27 MAINEHEALTH                       89-05  
  3 Perry, Sean              M19 UNUM                              74-06  
  4 Jerome, Patrick          M21 DISABILITY RMS                    70-05  
  5 Michaud, Joe             M21 SOUTH PORTLAND                    64-06  
 
M30-39 Javelin Throw Turbo
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kahill, David            M38 SOUTH PORTLAND                   143-08  
 
M40-49 Javelin Throw Turbo
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Green, Matthew           M43 SOUTH PORTLAND                   118-04  
  2 Connors, Joe             M43 SOUTH PORTLAND                   106-04  
  3 Lavallee, Dan            M46 MAINEHEALTH                      102-09  
  4 Butterfield, Kevin       M43 MAINEHEALTH                       93-04  
  5 Morehead, Chris          M40 WEX                               93-01  
  6 Wallace, Andrew          M41 SOUTH PORTLAND                    89-01  
  7 Leding, Michael          M40 UNUM                              88-06  
  8 Preston, Mike            M43 WEX                               83-09  
 
M50-59 Javelin Throw Turbo
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gleason, Don             M56 BIW                               94-09  
  2 Rinaldi, Sam             M51 WEX                               67-07  
  3 Scarpelli, Bob           M59 SOUTH PORTLAND                    59-00  
 
M60-69 Javelin Throw Turbo
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Arsenault, Frank         M61 SOUTH PORTLAND                    86-06  
  2 Towle, Mike              M65 SOUTH PORTLAND                    77-06  
  3 Mantis, Steve            M63 SOUTH PORTLAND                    57-03  
 
M70-79 Javelin Throw Turbo
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kahill, Charles          M70 SOUTH PORTLAND                    43-04  
 
X18+ 4x200 Meter Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 UNUM                                                         1:51.80  
  2 MAINEHEALTH                                                  1:55.90  
  3 IDEXX LABORATOIRES, INC.                                     1:56.10  
  4 CITY OF SOUTH PORTLAND                                       1:58.90  
 
X18+ 400 Sprint Medley Throwers
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 MAINEHEALTH                                                    57.30  
  2 CITY OF SOUTH PORTLAND                                         59.90  
  3 UNUM                                                         1:09.50  
  4 BATH IRON WORKS                                              1:31.10  
 
X18+ Distance Medley Pyramid
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 UNUM                                                        12:00.80  
  2 CITY OF SOUTH PORTLAND                                      12:52.70  
  3 MAINEHEALTH                                                 14:09.90